
SRBIJA NA RUBU HAOSA: Cela država staje danas u 11:52-Da li je ovo kraj Vučićeve ere?
Srbija se suočava s jednim od najvećih valova građanskog nezadovoljstva u posljednjih nekoliko godina. Studenti, koji već više od dva mjeseca drže u blokadi oko 60 fakulteta širom zemlje, pozvali su na opći štrajk sutra, a podrška njihovom pozivu raste iz sata u sat. Istodobno, predsjednik Aleksandar Vučić i Srpska napredna stranka planiraju kontraodgovor kroz masovni skup u Jagodini, predstavljajući novi “narodni pokret pristojne Srbije” kao odgovor na rastuće prosvjede.
Štrajk dobiva sve veću podršku
Sindikalne organizacije, poduzetnici, kulturne institucije, pa čak i mediji, najavili su sudjelovanje u štrajku. Ključni trenutak bit će 15-minutna šutnja od 11:52 do 12:07 sati, kojom se odaje počast žrtvama nesreće na novosadskoj željezničkoj stanici.
Svoj doprinos štrajku najavili su:
- IT sektor – preko 50 kompanija koje posluju u Srbiji.
- Mediji – portali Nova.rs, Danas, TV Nova i drugi.
- Kulturne ustanove – knjižare, izdavačke kuće, kazališta i kina.
- Ugostiteljski sektor – poznati objekti poput slastičarne Ferdinand i prodavaonice Identity store.
Što zakon kaže o općem štrajku?
Prema Zakonu o štrajku iz 1996. godine, opći štrajk definiran je kao prekid rada u više sektora s ciljem zaštite ekonomskih i profesionalnih interesa radnika. Međutim, prema pravnim stručnjacima, zakon nije moderniziran u skladu s međunarodnim standardima i ne regulira dovoljno široko generalne štrajkove, ostavljajući prostor za pravne nejasnoće.
Reakcija vlasti: Vučićev stav
Predsjednik Vučić, trenutno na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu, izjavio je da su svi zahtjevi studenata već ispunjeni te da nije potrebno dodatno nasilje. Kritizirao je poziv na štrajk, nazivajući ga djelom “luđaka” koji žele paralizirati državu.
Ključni zahtjevi studenata
Studenti traže transparentnost u vezi s rekonstrukcijom novosadske željezničke stanice, procesuiranje odgovornih za tragediju i obustavu kaznenih postupaka protiv prosvjednika. Također, zahtijevaju veće ulaganje u obrazovanje i autonomiju sveučilišta.
Opći štrajk u globalnom kontekstu
Generalni štrajkovi nisu nepoznanica u Europi i svijetu. Grčka, Italija i Francuska često koriste ovaj mehanizam kako bi izrazile nezadovoljstvo ekonomskim i socijalnim politikama. Sada se Srbija suočava s istim izazovima, dok građani traže promjene i transparentnost.
Zaključak
Sutra će Srbija svjedočiti ključnom trenutku svoje društvene i političke scene. Hoće li opći štrajk donijeti željene promjene ili će vlast uspjeti suzbiti val nezadovoljstva, ostaje za vidjeti.
Post Comment