KOLAPS BEZBEDNOSTI? Specijalista otkriva kako je moglo doći do nesreće Vučićevog automobila!

Tokom jučerašnjeg dana, 8. februara, dogodio se incident u kojem je sa vozila predsednika Srbije, Aleksandra Vučića, otpao deo pneumatika dok se automobil kretao ka Mokrinu. Iako još uvek nema zvaničnih informacija o uzroku kvara, spekulacije su već pokrenule niz teorija, uključujući mogućnost diverzije usmerene na ugrožavanje predsednikove bezbednosti.

U specijalnoj emisiji Puls Srbije Vikend na Kurir televiziji, stručnjaci su analizirali incident. Među gostima bili su Đorđe Dabić, državni sekretar Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, i automobilista Čedomir Brkić, koji je dao tehničko objašnjenje situacije.

Tehnički aspekt problema: Specijalni pneumatik i težina vozila

Brkić je naglasio da se radi o specijalizovanom pneumatiku za blindirana vozila:

  • „Otpao je gazeći sloj pneumatika, dok je točak ostao na vozilu. Ove gume su dizajnirane za automobile težine preko dve i po tone i proizvode se po posebnim standardima. U ovom slučaju, ključno je ispitati datum proizvodnje i stanje istrošenosti gume pre incidenta. Takođe, sam bok gume izrađen je od karbonskog materijala, što može uticati na stabilnost.”

Brkić je dodao da predsedničko vozilo svakodnevno prolazi kroz detaljan tehnički pregled koji obuhvata proveru ulja, vode, kočnica, instalacija, senzora i sigurnosnih sistema.

  • „Ove gume nisu standardne i ne mogu se menjati kod običnog vulkanizera. Mašina za njihovu montažu košta preko 20.000 evra“, istakao je Brkić.

Da li je moglo doći do ozbiljnije nesreće?

Analizirajući snimak incidenta, Brkić je objasnio da su otpali samo delovi pneumatika, dok je točak ostao netaknut:

  • „Da je otpao ceo točak, auto bi mogao da se prevrne. Po svemu sudeći, nešto je moglo biti na putu, ali u tom slučaju bi pukla prednja, a ne zadnja guma. Ovaj incident zahteva detaljnu analizu.“

Brza reakcija obezbeđenja i protokol zaštite predsednika

Predsednikovo obezbeđenje pokazalo je izuzetnu spretnost u upravljanju situacijom. Brkić je pohvalio vozača koji je brzo stabilizovao vozilo i sprečio veću nesreću:

  • „Na snimku se vidi kako se auto ljulja, ali se ubrzo stabilizuje. To govori o iskustvu i prisebnosti vozača, što je ključno u ovakvim situacijama.”

Predsednička pratnja se inače kreće u formaciji koja obezbeđuje maksimalnu zaštitu. Vozilo koje prati predsednika ide sredinom puta kako bi sprečilo prilaz s leđa, dok vozilo ispred osigurava slobodan prolaz.

Bezbednosni izazovi u zemlji – protesti i blokade

Pored incidenta sa predsednikovim vozilom, tema emisije bila je i bezbednosna situacija u zemlji, uključujući studentske proteste i blokade. Državni sekretar Đorđe Dabić osvrnuo se na neprijavljene proteste i apelovao na organizatore da poštuju zakonske procedure.

  • „Policija operativno saznaje lokacije protesta i samoinicijativno ih obezbeđuje. Ipak, procedura je jasna – organizatori su dužni da prijave skupove nadležnim organima radi osiguranja javnog reda i mira.”

Dabić je dodao da broj učesnika u protestima opada i da je vreme za dijalog:

  • „Građani prepoznaju napore države i shvataju da rešenja dolaze pregovorima, a ne blokadama. Srbija treba da nastavi svojim legitimnim putem.”

Zaključak: Tehnička provera i istraga su ključni

Incident sa predsedničkim vozilom podstakao je niz pitanja o bezbednosti, tehničkoj ispravnosti i mogućim uzrocima kvara. Detaljna istraga je neophodna kako bi se otklonile spekulacije i osigurala maksimalna bezbednost predsednika i njegove pratnje.

Post Comment